niedziela, 31 stycznia 2016

Piotr Kowzan „Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem” - Recenzja Maciej Tempski

Piotr Kowzan
„Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem”

Piotr Kowzan jest to osoba, która obecnie jest asystentem Zakładu Dydaktyki w Instytucie Pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych. Jest osobą, która ukończyła studia magisterskie w zakresie  Ekonomiki i Zarządzania w Przedsiębiorstwie, Zarządzanie i Marketing na Wydziale Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (1997-2002), czy studia doktoranckie w Zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (2008-2013). Również jest współzałożycielem koła naukowego „Na Styku” i Stowarzyszenia „Na Styku”. Jego zainteresowaniami badawczymi jest między innymi edukacja dorosłych, uczenie się w ruchach społecznych, pedagogika długu, studia nad migracjami, edukacja ekonomiczna czy gry planszowe i edukacyjne.

Zjawisko migracji ma różne podłoża, chęć zmiany otoczenia z różnych powodów osobistych na przykład poważna kłótnia z rodziną. Niektórzy podejmują się wyjazdu z kraju na studia, jednak najczęstszym powodem owego pojęcia jest chęć poprawy swojego statusu materialnego jak i wola spłacenia kredytu na mieszkanie czy samochód. I właśnie Piotr Kowzan napisał artykuł pod tytułem „Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem”, który został ukazany w „Współczesne wyzwania polityki migracyjnej Polski i Unii Europejskiej” pod redakcją naukową Andrzeja Chodubskiego i Piotra Janiszewskiego porusza wcześniej wymienione wątki jak i charakteryzuje wszelkie pojęcia związane z migracją.

Na podstawie rozmów z rdzennymi mieszkańcami Irlandii jak i osobami przebywającymi na migracji udało mu się zrekonstruować pewne zjawiska towarzyszące zadłużeniu. Są one takie same dla wszystkich osób zamieszkujących wcześniej wymieniony kraj.

Jednym z pierwszych problemów poruszanych w artykule jest tak zwana windykacja. Przez nią ludzie próbują być mniej widoczni dla wszelkich instytucji z obawy przed zakradnięciem swoich danych przez wierzycieli. Starają się poddawać inny status swoich zasobów niż aktualnie ma to miejsce z powodu obawy przed zabraniem cennych rzeczy. Doprowadza to wyrzekania się własnego siebie, gdyż często podczas rozmów telefonicznych zaprzecza się swojej osoby wyznając, że nie są właściwymi adresatami owych rozmów.

Kolejnym z poruszanych problemów są napięcia rodzinne powodowane nagłym zwiększeniem się zadłużenia. Spowodowane ono może być wybuchem kryzysu czy z dużą zmianą wartości walut, w których mamy kredyt.

Pan Piotr prowadząc swe badania doszedł do wniosku, że są dwie kluczowe metody walczenia z kredytem. Maksymalizacja oszczędności czy maksymalizacja przychodów. Pierwsza zakłada że priorytetem jest spłacenie kredytu względem banku, jednak istnieje tutaj niebezpieczeństwo zepchnięcia rodziny w stan ubóstwa czy do „społecznego wykluczenia”. Druga jak nazwa wskazuje dotyczy maksymalizacji naszych dochodów przy pomocy kolejnych prac. Jednak odbywa się to kosztem czasu spędzonego z naszymi bliskimi. Nieskuteczność tych dwóch metod może doprowadzić człowieka do transgresyjnych sposobów rozwiązywania problemów z pieniędzmi za pomocą przemytu narkotyków, prostytucji czy napadów na bank. Zawsze wiąże się nadzieja, że jedno takie działanie wychodzące poza granice umożliwi powrócenie kontroli nad naszą sytuacją materialną. Jednak gdy wszystkie już metody zawiodą jest wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się apatii, czyli zaniku jakichkolwiek chęci do podejmowania jakiegokolwiek działania, gdyż nie mamy nadziei, że zmienią one nasze położenie pod względem finansowym.

Jednak jednym z najbardziej zaskakujących zjawisk podczas badań Piotra było to, że niewielu polskich migrantów było zadłużonych. Ludzie bez długów dzielili się swoimi metodami unikania długów, a jednoczesnym uwikłaniu swojej rodziny w kredyt.


Pan Piotr Kowzan w swoich badaniach jak i artykule uwzględnił różne konsekwencje długów  jak i sposoby  wychodzenia z nich, czy po prostu radzenia sobie z nimi. Opierało się to na konkretnych przykładach, które doświadczył podczas swoich badań w Irlandii. Tekst napisany przez niego jest zrozumiały dla każdej osoby, która z zainteresowaniem trafi na jego artykuł. Uważam, że pan Piotr w zupełności wyczerpał temat zadłużenia na migracji.

Bibliografia : 
1. http://ug.edu.pl/pracownik/1522/piotr_kowzan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz