niedziela, 31 stycznia 2016

Recenzja- Karolina Zielińska



Recenzja

Piotr Kowzan, “ Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem”



Piotr Kowzan wybitny pedagog, asystent w Zakładzie Dydaktyki w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się aktywizacją studentów i ruchami społecznymi. Ukończył między innymi studia na Uniwersytecie Islandzkim, gdzie również  przeprowadził badania na temat migracji,oraz  Studia magisterskie w zakresie Ekonomiki i Zarządzania w Przedsiębiorstwie, Zarządzanie i Marketing, na Wydziale Gospodarki Narodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ma na swoim koncie wiele publikacji. Współzałożyciel koła naukowego “Na styku”.


Fenomen zjawiska wyjaśnia  w  artykule “Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem”. Ludzie migrują z wielu przyczyn, jednakże istnieje główny powód jakim sa długi finansowe lub samo zmartwienie o przyszłe życie. Jednak nie jest to łatwe rozwiązanie przenieść się do innego kraju.Wiążą się z tym koszta min. podróży.  Autor broni tezy “ (...)budując adekwatna politykę migracyjna dla Polski nalezy polaczyc ja z z polityka wobec ludzi zadluzonych.”Bada zjawisko długu pod wieloma aspektami, a w szczegolonsci sytuacje migrantów. Autor pod pojęciem długu rozumie jako zobowiązanie finansowe.  “ Pojawią się też w artykule odniesienia do bardziej złożonego rozumienia długu jako zobowiązań międzyludzkich. Chociaż zjawisko długu wystąpić może w kontekscie migracji podczas organizowania przejazdu z jednego miejsca do drugiego (w szczególności finansowanie kosztów migracji międzykontynentalnych, czyli tzw. zewnętrznych), to pominę tu ten aspekt , a koncentrować się bedę na tym, jak zjawisko długu motywować może do podejmowania wyborów migracyjnych.” Przeprowadza badania terenowe w Islandii, polegajace na przeprowadzaniu wywiadów z  ludźmi zadłużonymi. Wnioski z podróży zapisał w artykule, które odnoszą się do ogołnych spostrzerzeń, dlaczego ludzie migrują. Długi mają zarówno Polacy  jak  i Islandczycy, dla obu typowe jest zachowanie człowieka zadłużonego. Nie istnieją żadne różnice w postrzeganiu tego problemu przez oba społeczeństwa. “ Tak na podstawie wywiadów, jak i rozmów z pracownikami spolecznymi, udało się zrekonstruować pewne zjawiska towarzyszące zadłużeniu. Są one typowe tak dla Islandczyków, jak i migrantów zadłużonych na Islandii, ale ślady podobnych zachowań odnaleźć można także w publikacjach poświęconych problemom osób zadłużonych w Polsce.” Sytuacja psuje nie tylko poczucie bezpieczeństwa jednostki, ale  niszczy przede wszystkim  stosunki w rodzinie.Nagłe zwiększenie długu może powodować kryzys między domownikami. Opisuje więc dwie strategie rozwiązania problemu. Radzenie sobie w sytuacji kryzysowej jest jednoznaczna z maksymalnym procesem oszczędzania  lub próba  maksymalizacji dochodów. Jednak frustracja  doszukuje się prostych sposobów uzyskania celu, dlatego  ludzie  często biorą udział np. w przemycie narkotyków. Mając nadzieje ze to ich odratuje. Aczkolwiek trudniejszą drogę maja do pokonania migracji z krajów bogatych jak Norwegia. Aby spłacić kredyt muszą znalezc odpowiedniego kraju odpowiadającemu walutą.


Autor  podejmuje temat ochrony dłużników i ich praw. Kraje unii europejskiej znacznie roznia się pod względem praw osób zadłużonych. Odnotowuje państwa które daja mozliwosc anulowania długu oraz takie które przyczyniają się do migracji obywateli i nie umozliwiaja im przeprowadzić procedury. Autor rozwija mysl o  fenomenie masowym, w którym wyjaśnia proces relacji obywatel-państwo. Podaje przykład rozwiazan wyjścia z dlugow, na podstawie stron internetowych, które są poradnikiem i komunikacja miedzy dluznikami. Jedyną opcją jest jaka nazywa autor to ekonomiczna edukacja wyjścia, ze względu na popularne rozwiązanie, czyli przeprowadzka do innego kraju.


Najbardziej zaskakujące dla autora w badaniach bylo, to ze niewiele polskich migrantów jest zadluzonych w instytucjach finansowych. Okazuje się ze ludzie którzy nie mieli do czynienia z długami maja więcej do powiedzenia o tym jak nie popaść w długi niż zadluzeni. Następnym powodem dla którego ludzie migrują to nie tylko chęć zdobywania wyższych zarobków ale nie pogorszenia własnej sytuacji finansowej, a tym samym jakość ich życia. “Przyjechałem na Islandię, zeby ją zobaczyć, ale przeđe wszystkim przyjechałem po to, aby spłacić kredyt mieszkaniowy”. Zamieszkiwanie w danych miejscu stało się tylko tymczasowym pobytem, do czasu spłaty długu. Wiekszosć zamieszkałych  w Islandii zaczyna inaczej podchodzić do sprawy swojego zadluzenia, zaczynają myslec jak Islandczycy, którzy nazbyt nie przejmują się dlugiem. Częstym zjawiskiem, które możemy zaobserwować jest  płciowe przekazywanie długu np kobiecie po zmarłym mężu.

Autor w swoim artykule próbował sproblematyzować nie tyle sam problem radzenia sobie z długami, ale głownie skupił się na czynnikach ekonomicznych stymulujących przepływ  migrantów. Piotr Kowzan na tle całej publikacji “ o współczesnych wyzwaniach polityki migracyjnej Polski i Unii Europejskiej” pod redakcją  naukową Andrzeja Chodubskiego i  Piotra Janiszewskiego. Bardzo trafnie opisał problematykę migrantów, oraz wykazał się swoją inicjatywa przeprowadzając badania w Islandii, które umozliwiaja lepsze zrozumienie treści   autora.Dzięki wywiadom artykuł stał się bardziej wiarygodny i rzetelny. Autor umieścił wszystkie istotne aspekty , nie wychodząc spoza tematyki którą podjął.



Bibliografia :

1. http://ug.edu.pl/pracownik/1522/piotr_kowzan

2.Piotr Kowzan "Migracje motywowane długiem lub obawą przed zadłużeniem", Forum Dialogu Publicznego ,Olsztyn 2013 str 141



3.http://pracownia.medialabgdansk.pl/kowzan/


4. http://ug.academia.edu/PiotrKowzan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz